Staffs

Human Resource at NMRP, Rampur, Chitwan, Nepal-2015

S.N.

Name

Position

Qualification

Specialization/Working area

1

Dr. Keshab Babu Koirala

Senior Scientist

S-4

PhD

National Maize Coordinator

2

Mr. Chitra B. Kunwar

Senior Scientist

S-3

M. Sc. Ag.

Plant Breeding

3

Mr. Tirtha Raj Rijal

Senior Scientist

S-3

M. Sc. Ag.

Plant Pathology

4

Mr. Tika B. Karki

Senior Scientist

S-3

M. Sc. Ag.

On deputation to AFSP

5

Mr. Bandhu Raj Baral

Senior Scientist

S-3

M. Sc. Ag.

On deputation to GRP

6

Mr. Ghanashyam Bhandari

Scientist

S-1

M. Sc. Ag

On study leave

7

Mr. Jiban Shrestha

Scientist

S-1

M. Sc. Ag

Plant Breeding

8

Mr. Jagat Bandhu Adhikari

Scientist

S-1

M. Sc. Ag

Agronomy

9

Mr. Balram Bhandari

Scientist

S-1

M.Sc. Ag

Plant Breeding/Agronomy

10

Mr. Mahendra Tripathi

Scientist

S-1

M.Sc. Ag

on study leave

11

Dr. Shiv K. Jha

Scientist

S-1

PhD. Agri-engineering

Agri-Engineering

12

Dr. Saraswati Neupane

Scientist

S-1

PhD. (Entomology)

Entomology

13

Dr. Subash Subedi

Scientist

S-1

PhD (Plant Pathology)

Plant Pathology

14

Mrs. Reena Sharma

Scientist

S-1

M.Sc. Ag

Soil Science

15

Mr. Dev Raj Chalise

Scientist

S-1

M. Sc. Ag

Soil Science

16

Mr. Krishna Pd. Dhital

Senior Technical Officer

T-8

B.Sc. Ag

Agronomy

17

Mr. Hari Pd. Subedi

Senior Technical Officer

T-8

B.Sc. Ag

Horticulture

18

Mr. Buddhi B. Achhami

Technical Officer

T-6

M.Sc. (Ento.)

 on study leave

19

Mrs. Parbati Adhikari

Technical Officer

T-6

B.Sc. Ag

Soil Science

20

Mr. Jhalak B. Chhetri

Technical Officer

T-6

S.L.C.

Plant Breeding

21

Mr. Tek Nath Ghimire

Technical Officer

T-6

I.Sc.Ag

Plant Pathology

22

Mr. Govind Bahadur Hamal

Technical Officer

T-6

B.Com.

Agri-Extension/Agri-Economics & Marketing

23

Mr. Ambika Aryal

Technical Officer

T-6

T.S.L.C.

Outreach

24

Mr. Jitendra Yadav

Technical Officer

T-6

I.Sc. Ag

Plant Pathology/ Agronomy

25

Mr. Surendra Yadav

Technical Officer

T-6

B.Sc. Ag

Entomology

26

Mrs. Sheela Devi Bhatta

Technical Officer

T-6

M.Sc. Ag

Entomology

27

Mrs. Pushpa Prabha Bhandari

Administrative Officer

A-6

I.A.

Administration

28

Mrs. Nanda Kala Sapkota

Administrative Officer

A-6

B.A.

Administration

29

Mr. Binod Chandra Adhikari

Account Officer

A-6

B.Com.

Account

30

Mr. Shyam Pd. Ghimire

Admin Assistant

A-5

Administrtion

31

Mr. Dhruba Regmi

Technician

T5

B.Sc. Ag

Agronomy

32

Mr. Tirtha Subedi

Technician

T5

B.Sc. Ag

Plant Breeding

33

Mrs. Jharana Upadhyay

Technician

T-5

B.Sc. Ag

Plant Breeding

34

Mr. Anjan Pathak

Technician

T-5

I.Sc. Ag

Entomology

35

Mr. Hari Sharma

Technician

T-5

B.Sc. Ag

Plant breeding/pathology

36

Mr. Dil B. Gurung

Technician

T-5

Literate

Workshop

37

Mr. Bhim B. Parajuli

Technician

T-5

Literate

Workshop

38

Mr. Narendra Ghale

Driver

T-5

Literate

Workshop

39

Mrs. Maiya Giri

Technician

T-4

SLC+Training

Plant Breeding

40

Mrs. Mina Karki

Technician

T-4

SLC+Training

Pathology

41

Mrs. Debu Maya Bastola

Technician

T-4

SLC+Training

Plant Breeding

42

Mr. Binod Acharya

Technician

T-4

SLC+Training

Soil Science

43

Mr. Sunaram Titung

Technician

T-4

SLC+Training

Plant Breeding

44

Mr. Buddha B. Rana

Driver

 T-4

9 class pass

Administration

45

Mr. Jhamlal Subedi

Technician

T-4

Literate

Breeding

46

Mr. Nanda Lal Dhakal

Technician

T-4

Literate

Plant Breeding

47

Mrs. Mira Shrestha

Technician

T-5

T.S.L.C

Plant Breeding

48

Mr. Tirtha R. Bhattarai

Technician

LLT-5

Test Pass

Pathology

49

Mr. Parsuram Ghimire

Technician

LLT-5

Literate

Administration

50

Mr. Juddha B. Rai

Technician

LLT-5

Literate

Seed Store

51

Mr. Chitra B. Bagale

Technician

LLT-5

Literate

Security

52

Mr. Hari B. Khadka

Technician

LLT-5

Literate

Agronomy

53

Mr. Ganesh P. Ghimire

Technician

LLT-4

Literate

Plant Breeding

54

Mr. Shambhu Pd. Bhatta

Technician

LLT-4

Literate

Administration

55

Mr. Bishnu P. Devkota

Technician

LLT-4

Literate

Outreach

56

Mr. Krishna Pd. Dawadi

Technician

LLT3

Literate

Workshop

57

Mr. Gagan Bd. Kathayat

Technician

LLT2

Literate

Administration

58

Mrs. Tara Ghimire

Technician

LLT2

Literate

Administration

59

Mr. Purna Bd. Tamang

Admin

LLA-3

Literate

Workshop

60

Mr. Balkrishna Ghimire

Technician

LLT4

Literate

Workshop

61

Mrs. Nanu Karki

Technician

LLT1

Literate

Research Field

62

Mrs. Laxmi Maharjan

Technician

LLT1

Literate

Research Field

63

Mrs. Goma Basnet

Technician

LLT1

Literate

Research Field